Apie tarpinstitucinio bendradarbiavimo tinklo Telšiuose jaunimo srityje kūrimą

Apie tarpinstitucinio bendradarbiavimo tinklo Telšiuose jaunimo srityje kūrimą

Sąvoka ,,bendradarbiavimas“ vartojama labai dažnai, tačiau po žodžiu,,bendradarbiavimas“dažniausiai slypi raštų siuntimas iš vienos organizacijos į kitą, sutarčių pasirašymas ir kiti formalumai. GYVO bendradarbiavimo siekiant padėti jaunuoliams šiandienyralabai mažai. Su tuo pačiu jaunuoliu dirba daug institucijų, kurios tarpusavyje keičiasi informacija tik formaliai, nederina veiksmų. Sudėtinga kurti pasitikėjimu ir geranoriškumu grindžiamus santykius tarp specialistų, nekonkuruojant tarpusavyje, o padedant vieni kitiems, papildant vieni kitų funkcijas dirbti ta pačia linkme vardan to, kad jaunam žmogui būtų geriau, lengviau gyventi.

Susidūrę su šitokia bendradarbiavimo patirtimi pradėjome ieškoti būdų, kaip dirbti iš tikrųjų bendradarbiaujant. 2016 m. pavasarį bendradarbiavimo tinklo kūrimo iniciatorėmis buvo Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vyr. specialistė Daiva Marčenkovienė ir jaunimo reikalų koordinatorė Zenaida Pikiotienė.

Telšių rajono institucijų specialistams dirbantiems su sunkumus patiriančiais jaunuoliais buvo organizuojami dviejų dienų praktiniai mokymai, kurių metu gerąja darbo patirtimi dalijosi VšĮ Pal. J. Matulaičio socialinio centro jaunimo darbuotojas dirbantis su jaunuoliais gatvėje. Mokymų metu identifikavome esminius sunkumus darbe su vaikais ir jaunuoliais, aptarėme darbo su sunkumus patiriančiais vaikais ir jaunuoliais galimybes, schemas. Buvo skiriama laiko specialistams neformaliam bendravimui, gilesniam vieni kitų pažinimui, kuriamas pasitikėjimu grįstas santykis, turėjome galimybę dalintis savo darbo patirtimis, įsivardinti kur esame stiprūs, kaip organizacijos, kaip specialistai, kur ir kaip galime vieni kitiems padėti. Šių mokymų metu nuspręsta organizuoti reguliarius susitikimus, kurių metu būtų galima dirbti atvejų analizės metodu, keistis informacija ir pan. Gyvai susitinkant kilo mintis dalyvauti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skelbiamame Tarpinstitucinio bendradarbiavimo jaunimo srityje projektų finansavimo 2017 metaiskonkurse teikiant projekto „Gyvas bedradarbiavimas“ paraišką. Projekto tikslai - efektyvinti organizacijų, dirbančių su sunkumus patiriančiais jaunuoliais, darbo rezultatus stiprinant GYVO bendradarbiavimo tinklą tarp Telšių rajono specialistų dirbančių skirtingose institucijose ir atliekančių skirtingas funkcijas bei pasiūlyti sunkumus patiriantiems jaunuoliams kokybišką 4-ių dienų neformalaus bendravimo akademiją. Projekte dalyvauja specialistai iš šių institucijų ir įstaigų: Telšių suaugusiųjų mokyklos jaunimo ugdymo skyriaus, Telšių socialinių paslaugų centro, Telšių vaikų globos namų, Telšių raj. sav. administracijos vaiko teisių apsaugos skyriaus, Telšių „Kranto“ progimnazijos, Telšių raj. Kaunatavos pagrindinės mokyklos, Telšių Visuomenės sveikatos biuro, Telšių jaunimo centro. Akademijoje su jaunuoliais dirbusių specialistų komandą sudarė: socialiniai pedagogai, socialiniai darbuotojai, psichologai, sveikatos specialistai ir jaunimo darbuotojai. Kiekvienas galėjome į situacijas žiūrėti iš savo kaip specialisto pozicijos, vėliau aptarti su visa komanda. Akademija vyko birželio 6-9 dienomis Telšių jaunimo centrui priklausančiame Patirtinio mokymosi centre Džiuginėnuose. 26 akademijos dalyviams buvo organizuojamos aktyvios patirtinės veiklos: patirtinis žygis aplink Germanto ežerą, patirtinės aukščio užduotys, edukacinės juodosios keramikos ir miško trasų programos, laisvas laikas vakarais sėdint prie laužo, geriant arbatą, gaminant maistą, žaidžiant žaidimus, tvarkantis patalpas. Visos veiklos metu buvo vadovaujamasi neformalaus ugdymo principais, reflektuojama kiekviena veikla grupėje, individualiai dirbama su jaunuoliais padedant jiems suprasti jų galvose vykstančius procesus.

Įsivertinimo susitikime specialistų komanda padarė šias išvadas: jaunimo akademija jaunuoliams turi teigiamos įtakos, padeda socializuotis, priimti vieniems kitus, tačiau reikalingas ilgalaikis procesas norint, kad susiformuotų bendravimo įgūdžiai, gebėjimas laikytis susitarimų, elgesio kontrolė, ribų laikymasis bendraujant. Planuojant akademiją buvo neadekvačiai įvertintas dalyvių skaičius. Manome, kad dirbant su šia tiksline grupe grupės dydis turėtų būti ne daugiau 12 jaunuolių, su kuriais dirbtų 5 specialistų komanda. Jaunuolius akademijai reikia paruošti: daugelis iš jų pirmą kartą dalyvavo 4-ių dienų veikloje, todėl būtina aptarti kas gali vykti, ko galima tikėtis, dėl ko nerimaujama ir pan. Taip pat specialistų komandai būtina labiau pasiruošti, įsivertinti savo galimybes, pasiskirstyti atsakomybėmis.

Džiaugiamės pabandę bendradarbiauti GYVAI, lengva nebuvo, tačiau jaučiamės judantys į priekį savo tempu, sau priimtinais keliais komandoje, o ne pavieniui.

Jaunimo akademija tik dalis projekte „Gyvas bendradarbiavimas“ numatytos veiklos. Visus rajone su jaunimu dirbančius specialistus kviečiame jungtis prie mūsų. Rudenį planuojame suoraganizuoti konferenciją, kurios metu bus skaitomi pranešimai ir praktiniai užsiėmimai darbo su sunkumus patiriančiais jaunuoliais tema, organizuojami specialistų susitikimai, ieškoma naujų partnerių, norinčių prisijungti prie mūsų komandos.

Kaip ir visur norisi greito bendro darbo rezultatų, tačiau tai ilgalaikis procesas, reikalaujantis daug pastangų ir kantrybės, o svarbiausia noro ir tikėjimo, kad pavyks.

Projektas „Gyvas bendradarbiavimas“ finansuojamas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir Telšių rajono savivaldybės.

kitos naujienos.

ApietarpinstituciniobendradarbiavimotinkloTelšiuosejaunimosrityjekūrimą
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,842