Žemės ūkio ministras B. Markauskas susitiko su telšių rajono ūkininkais

Žemės ūkio ministras B. Markauskas susitiko su telšių rajono ūkininkais

Praėjusią savaitę Telšių rajono savivaldybėje sušauktas Ekstremalių situacijų komisijos posėdis, kuriame svarstyta Telšių rajone paskelbti ekstremalią situaciją dėl lietaus užlietų laukų, tačiau sprendimas priimtas nebuvo. Viešvėnuose apsilankęs žemės ūkio ministras Bronius Markauskas dėl liūčių padarytų nuostolių ūkininkams valdžios atstovus ragino skelbti ekstremalią situaciją.

Su ministru susitiko Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas, Seimo narys Valentinas Bukauskas, Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Rimantas Žebrauskas, Tarybos nariai Stanislovas Čekanauskas, Algirdas Tarvainis, žemės ūkio srities specialistai, rajono ūkininkai ir jų atstovai.B. Markauskas atkreipė dėmesį, kad šalyje nuostolių skaičiavimo metodika nepakeista dar nuo 1996 metų, visas dėmesys daugiausiai buvo nukreiptas į civilinę saugą, tad būtina keisti situaciją, svarbu parengti bendrą metodiką, ko prašo ir šalies savivaldybių žemės ūkio skyriai.„Telšių rajono savivaldybė yra gavusi Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos pažymą apie hidrometeorologines sąlygas rajone. Skaičiai rodo, kad iškritusių kritulių kiekis ženkliai viršija vidutinį daugiametį kritulių kiekį.

Dalis ūkininkų, deja, šiemet jau nebenuims derliaus ir nebeparuoš žemės kitiems metams, į laukus daug kur vis dar neįvažiuoja technika. Svarbu nedelsiant skelbti ekstremalią situaciją Telšių rajone. Ūkininkams, gaunantiems Europos Sąjungos paramą, tai leis pateikti oficialų pasiteisinimą Nacionalinei mokėjimo agentūrai, kodėl nespėta atlikti įsipareigojimų, suteiks galimybę išsaugoti išmokas ir palengvins situaciją su draudimo bendrovėmis“, – kalbėjo rajono vadovas P. Kuizinas.

Viešvėnuose apsilankęs ministras skaičiavo, kad preliminariais duomenimis, šalies ūkininkai jau patyrė 40 mln. eurų nuostolį, todėl ekstremalios situacijos paskelbimas Lietuvoje taptų įrankiu kreipiantis į Europos Komisiją dėl galimų kompensacijų. Tvirtinama, kad tokios kritinės padėties žemės ūkyje nebuvo 40 metų.B. Markauskas informavo ūkininkus, jog nuo spalio 16-osios bus pradėtos mokėti išmokos ūkininkams avansu dėl šiemet susiklosčiusios nepaprastosios padėties.

Žemės ūkio ministras apgailestavo, kad, mažėjant žmonių skaičiui šalyje, mažėja ir karvių. „Būtų gaila, jei pieno sektorius trauktųsi. Trūkstant žaliavos, didėtų gamybos kaštai. Vadinasi, kiltų ir produktų kainos“, – apgailestavo ministras.Šiemet liūčių nuniokoti laukai akivaizdžiai parodė, kaip paseno melioracijos sistemos Šalies melioracijos statiniams išlaikyti reikia didžiulių pinigų, tačiau ne visas problemas galima išspręsti vien lėšų padidinimu. B. Markauskas atkreipė dėmesį, kad dėl turtinių santykių svarbu priimti visoms pusėms naudingą sprendimą. „Ant ūkininkų pečių visko sukrauti negalima – valstybė ir savivaldybės taip pat turi prisiimti atsakomybę“, – kalbėjo žemės ūkio ministras.Į mažiau palankių ūkininkauti vietovių žemėlapį nepatenka ir keletas Telšių rajono seniūnijų. Ūkininkai apgailestavo, kad, sudarius šį žemėlapį, mažėtų išmokos žemdirbiams.Be šių klausimų, žemės ūkio ministro vizito metu diskutuota apie užsienio rinkas, kooperatyvų steigimą, perkamą žemės ūkio techniką, melioracijos sistemas, žemės ūkiui nepalankias vietoves, žemės pirkimą, komunalinių atliekų tvarkymą, laukinių žvėrių medžioklės licencijos išdavimą.

kitos naujienos.

ŽemėsūkioministrasB.Markauskassusitikosutelšiųrajonoūkininkais
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,823