LRT kultūra laida „Stop juosta“ - tavo mieste.

LRT kultūra laida „Stop juosta“ - tavo mieste., Яна Фельтіна

Trečiasis šio sezonomaršrutas Nr. 36 – Telšiai

Šio maršruto veikėjai - VDU istorikas doc. Kastytis Antanaitis, VDA architektas prof. Algirdas Žebrauskas, Telšių stačiatikių cerkvės choro vadovė Margarita Mašina Regent, amžininkas Vitalijus Staugaitis.

Žalioji, Kiaulės, Insulos, Bobės, Vilniaus, Zakso ir Malūnų... Kaip Romoje - septynios kalvos, ant kurių įsikūrę Telšiai. Visų kalvų neaplankysime. Bet ieškosime tarpukario modernizmo.

http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1013678741/stop_juosta_2017_11_12

Telšių Žemaitės, buvusi Motiejaus Valančiaus gimnazija– ko gero ryškiausias mokyklų modernizmo pavyzdys ne tik Žemaitijoje, bet ir visoje Lietuvoje. 1936 m. Architektai - Prahoje mokslus baigę - Steponas Stulginskis ir Vsevolodas Kopilovas. Šviesos šuliniai, modernus išplanavimas ir kitoks valdžios požiūris į statybas – pasirenkami geriausi architektūriniai sprendimai ir kokybiškiausios medžiagos. Šią gimnaziją baigė daugelis iškilių asmenybių – poetas Vytautas Mačernis, kompozitorius Jurgis Gaižauskas, dailinininkas Telesforas Valius ir šiandieniniai istorikai – Adomas Butrimas, Alfredas Bumblauskas.

Telšiai – miestas, kuriame tarpukariu veikė dvi aukštosios mokyklos – Telšių kunigų seminarija ir žydų jašiva – rabinų mokykla, į kurią pasak istoriko K. Antanaičio atvažiuodavo žydai net iš Afrikos. Kita vertus – tuomet tai buvo miestas, kurį laikraščiai pasiekdavo tik kas antrą dieną.

Keliaujame link Vilniaus kalvos - senųjų miesto katalikų kapinių irpirmosios miesto bažnyčios, statytos prieš beveik 500. Carinės priespaudos metais čia buvo pastatyta cerkvė. Tarpukariu bažnyčia buvo sugrąžinta katalikams.

Nuo Vilniaus - ant Malūnų kalvos - keliaukime į šiaurinį miesto pakraštį. Čia buvo atvežtas XIXa. trijų aukštų ikonostasas – rankų darbo altorius. Išskirtinis atvejis – pagal altoriaus išmatavimus buvo pastatyta nauja cerkvė, kurios autorius ką tik baigęs mokslus Čekijoje architektas Vladislavas Kopylovas.Šv. Mikalojaus cerkvė– vienintelis Lietuvoje kubizmo architektūros pavyzdys. Cerkvėje mūsų laukė staigmena...

O dabar keliaujame ant didžiausios - Insulos kalvos. 1926-iais Telšiai tampa vienu svarbiausių Lietuvoje Telšių vyskupijos centru. Čia stovi senieji Bernardinų vienuolyno mūrai irTelšių Katedra. Čia paskiriamas dirbti pirmasis Telšių vyskupas - ne žemaitis...Vyskupas Justinas Staugaitis ne tik rekonstravo Katedrą, bet statė irVyskupų rūmus.

Laidoje susitiksim su buvusiu tremtiniu,Vitalijumi Staugaičiu, kuriam Telšių vyskupas – buvo tikras dėdė.

Ir dar keli tarpukario objektai. Ant Žaliosios kalvos, buvoįkurta medžio apdirbimo mokykla –amatų mokykla.Šiandien čia Vilniaus dailės akademijos padalinys. Greta buvo pastatytasŽemaičių muziejus „Alka“.

Laidą „Stop juosta“ žiūrėkite sekmadienį, lapkričio 19 d. 15.30, per LRT Kultūrą.

Be to, lapkričio 16 d. LRT laidoje „Laba diena, Lietuva“ – pamatysite laidos apie Tauragę fragmentą.

Visas šio maršruto naujienas sekite Stop juostos ir LRT facebook paskyrose.

https://www.facebook.com/stopjuosta/

https://www.facebook.com/LRT.LT/

Laidų įrašai – LRT mediatekoje.

http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1013677526/stop_juosta_2017_10_22

Laida kuriama bendradarbiaujant Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui, patronuojant Unesco.

Logotipus prisegame.

kitos naujienos.

LRTkultūralaida„Stopjuosta“-tavomieste.
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,831