Tarptautinis bendradarbiavimas – galimybė įgyti patirties iš labiau patyrusių šalių

2014 – 2020 m. URBACT III PROGRAMA „KARINIO TURTO PRITAIKYMAS VIEŠOSIOMS ERDVĖMS“ („MAPS – MILITARY ASSETS AS PUBLIC SPACES“)

Rekonstruota buvusio karinio miestelio teritorija.

Buvusio karinio miestelio teritoriją rekonstruojanti Telšių rajono savivaldybės administracija (toliau – Administracija) bendradarbiauja su URBACT programos projekto „MAPS“ dalyviais iš užsienio valstybių. Patirtį, kaip pritaikyti buvusius karinius pastatus, teritorijas šiuolaikinėms gyventojų reikmėms, dalinasi Vokietija, Italija, Ispanija, Portugalija, Kroatija, Vengrija, Airija, Graikija ir Lietuva. Paskutinis tarptautinių partnerių susitikimas vyko Telšiuose.

Tarptautinis bendradarbiavimas – galimybė įgyti patirties iš labiau patyrusių šalių, nuotrauka-1

Apie projektą

Įgyvendinant projektą „Apleistos teritorijos tarp Karaliaus Mindaugo gatvės ir geležinkelio Šiauliai–Klaipėda, Telšių mieste, infrastruktūros rekonstravimas“, buvusio karinio miestelio teritorija ruošiama pramonės ir verslo aplinkos kūrimui ir plėtrai.

Strategiškai palankioje vietoje esanti buvusio karinio miestelio teritorija užima bemaž 16 ha. Be garažų, sandėliavimo ir kitos paskirties objektų sklype yra administracinės paskirties pastatas – jame įsikūręs Telšių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas.

Parengtu detaliuoju planu buvusio karinio miestelio teritorijoje suformuota 13 naujų sklypų. Teritorijoje įrengtos ir rekonstruotos gatvės, šaligatviai, pėsčiųjų bei dviračių takai, pakloti lietaus nuotekų ir gatvių apšvietimo tinklai, nugriauti 8 pastatai, įrengtos dvi transporto priemonių stovėjimo aikštelės, atlikti kiti darbai.

Tarptautinis bendradarbiavimas – galimybė įgyti patirties iš labiau patyrusių šalių, nuotrauka-2

Šalių atstovai dalinasi gerąja patirtimi

Vienas iš efektyvaus valdymo bruožų – pripažinimas remtis kitų patirtimi. Įgyti teorinių ir praktinių žinių apie karinių pastatų ir teritorijų pritaikymą šiuolaikinėms reikmėms URBACT programos projekto „MAPS“ dalyviai vyksta vieni pas kitus.

Vienas iš susitikimų tikslų – aplankyti ir įvertinti šalių partnerių buvusių kareivinių teritorijas. Taip pat – įgyti teorinių ir praktinių žinių, kaip įtraukti į miestų planavimo procesą miesto gyventojus ir visą bendruomenę, kad jie reikštų savo nuomonę, poreikius bei teiktų siūlymus, kokia veikla turėtų būti vykdoma karinėse teritorijose. Pagal naują planavimo metodiką, kiekvienas projekto partneris rengia savos apleistos teritorijos integruotą veiksmų planą, kuriame numatyti konkretūs žingsniai tikslams pasiekti.

Projekto dalyvių susitikimas Telšiuose

Paskutinis tarptautinių partnerių susitikimas vyko Telšiuose.

Tarptautinis bendradarbiavimas – galimybė įgyti patirties iš labiau patyrusių šalių, nuotrauka-3

Programos dalyviai dalyvavo pasitarimuose ir mokymuose, apžiūrėjo ir vertino buvusiame kariniame miestelyje atliktus darbus, teikė savo siūlymus dėl objekto pritaikymo verslui ir pramonei bei Telšių miesto bendruomenės poreikiams. Užsieniečiai detaliau supažindinti su Telšių rajono savivaldybės planais rekonstruotoje teritorijoje steigti pramonėsparką, o suformuotus sklypus nuomoti verslininkams.

Projekto partneriai taip pat vyko į Žemaitijos nacionaliniame parke esantį Šaltojo karo muziejų. Šis objektas – puikus karinio paveldo pritaikymo turizmui pavyzdys, užsieniečius sužavėjęs savo dydžiu, buvusiu įslaptinimu ir rizikos jų šalims. Užsienyje tokiose apleistose, buvusiose karinėse teritorijose, fortuose organizuojami įvairūs renginiai, miesto šventės, teminiai vakarai, jaunimo diskotekos ir pan., tokia praktika gali būti taikoma ir mūsų šalyje.

Gruodžio viduryje vyks susitikimas Vengrijoje, o kitais metais Airijoje ir Graikijoje.

Tarptautinis bendradarbiavimas – galimybė įgyti patirties iš labiau patyrusių šalių, nuotrauka-4

Administracijos vadovo S. Urbono komentaras

„Užsieniečiai teigiamai įvertino Telšių rajono savivaldybės tikslus ir konkrečius darbus, pritaikant karinį miestelį šių dienų poreikiams. Priimtas sprendimas, jog nė vienas projekto partneris dar nėra taip toli pažengęs tvarkydamas apleistas teritorijas, kaip Telšiai. Buvusio karinio miestelio teritorijos sutvarkymas bus naudingas ekonomikai: sutvarkytoje teritorijoje įkurtas Telšių pramonės parkas į regioną padėtų pritraukti aukštesnės pridėtinės vertės Lietuvos bei užsienio įmones ir suteiktų palankesnes sąlygas vietos žmonėms vystyti verslą“, – sako Telšių rajono savvialdybės administracijos direktorius Saulius Urbonas.

Telšių rajono savivaldybės administracijos vadovo teigimu, karinį turtą pritaikant viešosioms erdvėms, svarbia parama tapo tarptautinių partnerių, tvarkančių karines teritorijas savo šalyse, konsultacijos.

„Jei norime tobulinti Telšius, turime priimti pagalbą iš labiau patyrusių šalių. Įgyvendinant tokį projektą, kaip buvusio karinio miestelio rekonstrukcija, užsienio valstybių patirtis ir pagalba yra be galo svarbi ir reikalinga, nes mūsų šalyje analogiškų projektų nėra. Be to, savivaldybėms tarptautinius ryšius būtina palaikyti dėl europinių standartų įsisavinimo, tarnautojų kompetencijos ugdymo. Bendradarbiavimas susijęs ne tik su Savivaldybės darbuotojais, bet ir visa rajono bendruomene, kuriai skiriami savivaldos darbo rezultatai“, – teigia Telšių rajono savivaldybės administracijos vadovas Saulius Urbonas.

SKAISTĖ SADONYTĖ

El. p.[email protected] Tel.: (8 444) 22365

kitos naujienos.

Tarptautinisbendradarbiavimas–galimybėįgytipatirtiesišlabiaupatyrusiųšalių
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,823