Molinės čerpės paveldo objektų stogų renovacijai

Molinės čerpės paveldo objektų stogų renovacijai

Atliekant čerpinių stogų remonto darbus, dažnai tenka keisti ne visas čerpes, o tik sudaužytas (ar kitaip pažeistas mechaniniu būdu). Vokiečių gamintojas „Nelskamp“ gamina platų asortimentą keraminių čerpių stogams: įvairių formų, profilių ir spalvų, todėl jas lengva parinkti, esant reikalui pakeisti netinkamą. Yra sukurta ir atskira čerpių kategorija – čerpės skirtos stogų renovacijai. Tai ypač svarbu seniems pastatams, renovacijos objektams, kurie yra miestų senamiesčiuose, kuriems taikomi specialūs architektūriniai, paveldosauginiai ar techninės priežiūros reikalavimai. Net ir naujai keičiant visą čerpių stogą senamiestyje, norisi išlaikyti senųjų pastatų charakterį ir vaizdą, tokiu atveju rekomenduojama naudoti „Nelskamp“ NIBRA čerpes.

Galima Lietuvoje pritaikyti vokiečių restauratorių sukauptą patirtį ir pasinaudoti jau sudarytu Vokišku firmos Nelskamp restauracijai skiru čerpių katalogu. Katalogas sudarytas regioniniu principu – parodyta kokios čerpių formos ir spalvos buvo naudojamos senovėje atskiruose regionuose, kokios čerpės buvo naudotos dabar restauruotose paveldiniuose objektuose. Kodėl būtent Nelskamp čerpės? Nes jos labiausiai pritaikytos Lietuvos klimatui ir maksimaliai apsaugos neįkainuojamus kultūros paveldo statinius nuo kritulių poveikio.

Renovacijai skirtos „Nelskamp“ NIBRA čerpės gaminamos laikantis pagrindinių čerpių gamybos principų: tradicinės čerpės gaminamos iš džiovinto arba degto molio. Tokio molio pagrindą sudaro sudūlėję feldšpatai su geležies oksido, natrio hidroksido, magnio ir kitomis priemaišomis. Be to, molyje dažnai būna kvarcinio smėlio ir žėručio. Molio sudėtis priklauso nuo to, kur ir iš kokių uolienų jis susidarė. Todėl ne visos molio rūšys vienodai tinka čerpių gamybai. Čerpių gamybai naudojamas aukštesnės kokybės molis. Švarus molis su nedideliu kiekiu smėlio priemaišų vadinamas „riebiu", o su dideliu kiekiu smėlio – „liesu". Kad tiktų čerpių gamybai, molis neturi būti per riebus, antraip deginamas jis traukiasi ir per daug deformuojasi, jis neturi būti ir per liesas, nes per liesas molis praranda didžiąją dalį plastiškumo ir jį sunku formuoti. „Nelskamp“ čerpės, skirtos renovacijai, yra aukštos kokybės su mažesniu, kaip 4,5 proc. vandens įgeriamumu, o tai ilgaamžiškumo garantas. Ypatingai besirūpinantiems kultūros paveldo pastatų ilgaamžiškumu, kompanija „Nelskamp“ gali pasiūlyti NIBRA čerpių, kurių vandens įgeriamumas mažiau nei 3 proc., asortimentą.

Stogų čerpių gamintojo „Nelskamp“ vardas Lietuvos rinkoje žinomas jau kone dešimtmetį. Vokiečių čerpių gamintojas gali pasiūlyti senamiesčių ar kitų paveldo objektų stogams reikalingų čerpių ir tvirtinimo elementų kompleksinį sprendimą. „Nelskamp“ siūlo atskirą produktų grupę, kuri skirta būtent kultūros paveldo pastatams restauruoti – visos čerpės stogų renovacijai gaminamos pagal senovėje naudotų čerpių matmenis, turi plačią spalvų gamą. Stogų remontui skirti „Nelskamp“ produktai turi sertifikatus, atitinkančius paveldo pastatams keliamus reikalavimus. Sektinų pavyzdžių, kaip padidinti pastatų kokybinius rodiklius, galime rasti Latvijoje – Rygoje „Nelskamp“ čerpėmis uždengta Latvijos Prezidentūra.

Molinės čerpės paveldo objektų stogų renovacijai, nuotrauka-1

Atliekant pastatų tvarkymo darbus, labai svarbu paveldo objektui nepakenkti daugiau, nei pakenkė pelėsis ar drėgmė, laikas ar patys žmonės. „Nelskamp“ atstovai pažymi, kad ypač svarbu nuosekliai laikytis technologinių procesų.

Visų „Nelskamp“ paveldo darbams skirtų čerpių sudėtis yra labai artima toms medžiagoms, kurios buvo naudotos prieš keliasdešimt ar kelis šimtus metų. Žinoma, nors medžiagos labai panašios į naudotas anuomet, bet darbas su jomis yra daug paprastesnis ir spartesnis, o rezultatas – estetiška ir ilgaamžė restauruoto pastato išvaizda.

Čerpes NIBRA galima pirkti iš UAB „Progressus Group“, oficialaus čerpių gamintojo „Nelskamp“ atstovo. Įmonės konsultantai padės pasirinkti tinkamas čerpes pagal turimą pavyzdį, spalvą ir čerpių profilį. Pagal brėžinius ir atsiustą užklausą specialistai paskaičiuos stogo kvadratinio metro kainą, sudarys stogo remonto sąmatą, keramines čerpes užsakovo pageidavimu pristatys tiesiai į statybų aikštelę. Tai ypač aktualu statyboms senamiestyje, kai trūksta vietos medžiagų sandėliavimui.

Molinės čerpės paveldo objektų stogų renovacijai, nuotrauka-2

Taip pat svarbu, kad gamintojas išduoda garantiją (stogo techninį pasą) objektui, kur sumontuotos „Nelskamp“ NIBRA čerpės.

Rinkis kokybę! UAB „Progressus Group"

Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.