Giliogirio kaimui šiupinio virimo varžytuvėse – trečioji vieta

Giliogirio kaimui šiupinio virimo varžytuvėse – trečioji vieta

Dana Lukauskienė

Giliogirio bendruomenė
Giliogirio bendruomenė

Rugpjūčio 22 dieną, Rietavo savivaldybėje, gražioje žirgyno teritorijoje šurmuliavo gausybė žmonių. Jie rinkosi aktyviai praleisti laisvalaikį, pasivaržyti. Čia vyko Rietavo savivaldybės bendruomenių sueiga, toškinio virimo varžytuvės ir seniūnijų žaidynės. Net aštuonios ( Budrikiai, Giliogiris, Vatušiai, Lioliai, Labardžiai, Žadvainiai, Pelaičiai ir Tverai) Rietavo kaimiškosios seniūnijos bendruomenės demonstravo savo išmonę, kulinarinius gebėjimus ir jėgas sportinėse rungtyse.

Ne žodžiais, o darbais

Muzikiniu fonu rūpinosi trys vyrai - kol kas jų grupė be pavadinimo.
Muzikiniu fonu rūpinosi trys vyrai - kol kas jų grupė be pavadinimo.

Sveikinimo žodį visiems susirinkusiesiems tarė šio renginio iniciatorius ir šeimininkas VšĮ „Rietavo žirgynas“ vadovas Ričardas Astrauskas, bendruomenes sveikino Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis, LR Seimo nariai: Jonas Varkalys ir Jurgis Razma. Gausiu būriu susirinkusiųjų džiaugėsi ir Rietavo kaimiškosios seniūnijos seniūnas Tomas Daukšas. Kol bendruomenės rimtai ruošėsi varžytuvėms, skambėjo trijų vyrukų ansamblio atliekamos dainos. Paklausus, kaip jų kolektyvas vadinasi, jie atsakė – kol kas be pavadinimo. Žemaičiai kuklūs žmonės – svarbiausia gerai atlikti darbus, gražiai sudainuoti, o pavadinimas gims ateityje. Išsidėliojus ir paruošus visus reikiamus įrankius, susinešus katilus, malkas bei ypatingus, o kai kas net slaptus ingredientus, pradėti gaminti dar negalėjo, nes renginio organizatoriai prašė kiekvienos bendruomenės kuo kūrybiškiau prisistatyti. Prisistatymams bendruomenės išmonės negailėjo, kas šūkiu, kas daina, o štai labardiškės moterys į sueigą „suskrido“ su šluotomis. Pasirodo šluota – labai universalus daiktas. Ja galima ne tik savo aplinką aptvarkyti, bet ir puikų šokį sušokti.

Giliogirio kaimui šiupinio virimo varžytuvėse – trečioji vieta, nuotrauka-3

 Budrikių vakcina

Budrikių bendruomenės šeimininkės tikino, jog kuomet žmonės sužinos, kuo ypatinga jų troškinys – eilės nusidrieks. Mat jie pristatė ypatingą, nūdienos laikmečio aktualijas atitinkantį gaminį – troškinys - „Vakcina nuo COVID – 19“. Jie, kaip tikri raštijos pradininko Martyno Mažvydo pasekėjai, pasirengė netgi achrostiku surašytą troškinio receptą, kuriame be meilės, bičiulystės ir vandens dar buvo Viržių, Arbūzų, Kopūstų, Citrinos Išspaudų, Notrelės, Agurkų, Norų, Ugnies, Orumo, Vikių, Imbiero, Datulių bei 19 vitaminų. Deja, vakcina labiau tiko medicininiams tikslams, o prizinės vietos ir troškinimo vertinimo komisijos pripažinimo Budrikių bendruomenei nepavyko.

Giliogirio kaimui šiupinio virimo varžytuvėse – trečioji vieta, nuotrauka-4

Vatušių iššūkis

Vatušiškiai išbandė profesionalaus šefo rekomenduotą troškinio receptą, deja, pats šefas į renginį atvykti negalėjo, tad šeimininkėms teko iššūkis – tiksliai įgyvendinti visus surašytus nurodymus. Pasidabinusios gražiomis prijuostėmis, pasiraitojusios rankoves Vatušių kaimo šeimininkės kibo į darbus. Juk varžytuvės – ne juokai, jose būtina gerai pasirodyti.

Neaplenkiami Lioliai

Savo unikalia receptūra, šiupinio virimo varžytuvėse neaplenkiami buvo lioliškiai, kurie troškinį gamino iš Liolių ūkyje užauginto danieliaus mėsos. Jie pasitelkė visą savo išmonę, patirtį ir slaptus medžiotojų receptus. Tad jų troškinys pelnytai buvo pripažintas gardžiausiu. Lioliškių pagaminto troškinio skonis, subtilūs prieskoniai ir patyrusių šeimininkų rankų šiluma viršijo vertinimo komisijos lūkesčius. Todėl jie tapo geriausiais – pirmosios prizinės vietos nugalėtojais. Sveikinimai jiems.

Giliogirio kaimui šiupinio virimo varžytuvėse – trečioji vieta, nuotrauka-5

 Pelaitiškių speciali technika

Pelaičių kaimo bendruomenės troškinio receptūros sužinoti nepavyko, tačiau pagrindinės virėjos Lina Montrimienė, Marytė Kurienė, Jūratė Šedvilaitė ir Aldona Malakauskienė atviravo, kad svarbiausia, siekiant išvirti gerą aštrų troškinį yra šokti susikibus už rankų rateliu aplink kunkuliuojantį puodą. Ši virimo technika pasiteisino – pelaitiškiams atiteko antroji prizinė vieta.

 Giliogiriškiai – treti

Aktyviai į šiupinio virimo rungtį įsijungė ir Giliogirio kaimo atstovai. Troškinys buvo verdamas pagal Kristinos Stončiūtės atrastą Beatos virtuvės receptą su ryžiais. Šios varžytuvės – Giliogirio kaimo debiutas. Pirmą kartą tokiam kiekiui žmonių buvo verdamas didelis puodas troškinio, todėl renginio pradžioje ėmė nedidelis jaudulys. Giliogirio kaimo troškinys – sveikatos šaltinis, nes buvo gaminamas iš vištienos, daržovių ir ryžių, be nereikalingų žmogaus organizmui riebalų. Gardinamas obuoliais ir sultiniu. Giliogiriškių debiutas Rietavo savivaldybės troškinio virimo varžytuvėse pelnė trečiąją prizinę vietą.

Giliogirio kaimui šiupinio virimo varžytuvėse – trečioji vieta, nuotrauka-6
Giliogirio kaimui šiupinio virimo varžytuvėse – trečioji vieta, nuotrauka-7

 Žemaitiškas Labardžių kaimo troškinys

Labardžių šeimininkės gerai paūžusios su šluotomis, greitai kibo į troškinio gamybą. Juk pašokus, padainavus ir darbai eina lyg sviestu patepta. Moterys atviravo, kad jos troškinį ruoš iš visko, kad jų pačių rankomis užauginta – kiauliena, perlinės kruopos ir kiti produktai parinkti pagal senąsias žemaitiškas tradicijas, lygiai tokie, kokius į savo patiekalus dėdavo šeimos tradicijų puoselėtojos senelės. „Verdame pagal babūnės receptą“, – sakė šeimininkės.

Giliogirio kaimui šiupinio virimo varžytuvėse – trečioji vieta, nuotrauka-8

 Neįmanomų dalykų Žadvainiams nėra

„Kai reikia susirungti šiupinio virimo rungtyse – neįmanomų dalykų nėra“, – atviravo žadvainiškiai, kurie tikino, jog gamina šiupinį vitaminingą, kuriame gausu svogūnų, česnakų, paukštienos, morkų, pomidorų. O svarbiausias šio šiupinio akcentas – mandarinų sultys. „Jei reikia, net mandarinų užsiauginsime“, – sakė žadvainiškiai, kurie atsakingai griebėsi visų žinomų kulinarijos paslapčių.

 Kirvio košę virė Tverai

Tverų tvirti vyrai aktyviai dalyvavo sportinėse rungtyse, o troškiniui jie atsivežė patį didžiausią katilą. Jame ilgai kaitino vandenį, o pasiteiravus, kurgi šiupinys, jie rodė, kad žemaitišką šiupinį geri šeimininkai išverda ir iš kirvio. Didelis medinis šaukštas ir kirvis virė, kunkuliavo, kol pagaliau visi galėjo džiaugtis galutiniu rezultatu. „Juk geras viralas prasideda nuo draugystės. Svarbu užkaisti kirvį, o kitus produktus gali gi paskolinti kaimynai“, – juokavo virdami kirvio košę tveriškiai.

Patartina neerzinti

Be galimybės paragauti gardžių troškinių, visi susirinkusieji galėjo savo jėgas, miklumą ir taiklumą išbandyti gausybėje įdomių sportinių rungčių, stebėti Rietavo žirgyno raitelių parodomąją programą. Petankė, šachmatai, šaškės, smiginis, krepšinis, tinklinis, rankų lenkimas, virvės traukimas sustiprino bendruomenės komandinę dvasią, leido aktyviai praleisti laiką gražioje gamtoje, susitikti seniai nematytus kaimynus, pakeisti aplinką, pabendrauti. Ši bendruomenių sueiga parodė, kad Rietavo savivaldybės bendruomenėms išmonės, išradingumo ir sveiko žemaitiško humoro jausmo tikrai netrūksta. Žemaičiai gali didžiuotis savo papročiais, tradicijomis ir troškinių receptūra, gebėjimu atsipalaiduoti, aktyviai leisti laiką gamtoje. Svarbu ir tai, jog Žemaitijos moterys ne iš kelmo spirtos – rankų lenkimo rungtis įrodė, kad jos yra tvirtos, tad vyriškiams patartina būti supratingais, dorais ir patikimais – Žemaitijos damų neerzinti. Jos sugeba ne tik karves ar ožkas pemelžti, bet gali ir tvirtai susiremti.

Giliogirio kaimui šiupinio virimo varžytuvėse – trečioji vieta, nuotrauka-9
Giliogirio kaimui šiupinio virimo varžytuvėse – trečioji vieta, nuotrauka-10
Giliogirio kaimui šiupinio virimo varžytuvėse – trečioji vieta, nuotrauka-11 Giliogirio kaimui šiupinio virimo varžytuvėse – trečioji vieta, nuotrauka-12 Giliogirio kaimui šiupinio virimo varžytuvėse – trečioji vieta, nuotrauka-13 Giliogirio kaimui šiupinio virimo varžytuvėse – trečioji vieta, nuotrauka-14
Giliogirio kaimui šiupinio virimo varžytuvėse – trečioji vieta, nuotrauka-15
Giliogirio kaimui šiupinio virimo varžytuvėse – trečioji vieta, nuotrauka-16
Dana Lukauskienė Žemaitija Rietavas Giliogiris Labardžiai Tverai Pelaičiai Žadvainiai,Vatušiai Lioliai Budrikiai šiupinio varžytuvės Rietavo žirgynas Rietavo bendruomenių sueiga
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,842