Vietoj vadinamosios „snarglinės“ – išaugs nauja turgaus aikštė

Vietoj vadinamosios „snarglinės“ –  išaugs nauja turgaus aikštė

Dana Lukauskienė

Natūralu, kad permainos, bet kokia kaita, vykstanti mieste sukelia diskusijų, nerimo ir kalbų.„Ar tikrai viskas bus sutvarkyta, o gal tai tik nepamatuojami pažadai? Ar pabrangs prekybinės vietos, o gal leidimą prekiauti gaus tik išrinktieji? Ar bus vietos rūbų prekybai mažajame Telšių miesto turgelyje? Kaip atrodys naujas projektas?“, – šiuos klausimus kelia telšiškiai, kuriuos pasiekė informaciją apie permainas pačiame miesto centre esančiame turgelyje. Apie pokyčius, naują turgelio viziją kalbiname architektą Algirdą Žebrauską.

Šios, vadinamosios „snarglinės“ vietoje išaugs naujasis Telšių miesto turgelis.

Nepuošia miesto

Šiemet Telšiuose išaugs du nauji tvarkingi, gražūs objektai – ketinama atnaujinti senąjį turgelį, jį perkelti į kitą gatvės pusę. O dabartinio turgelio vietoje – statyti alaus bravorą. „Manau, kad šios permainos neramina tik nedidelę dalį žmonių. Juk visi supranta, kad tvarkytis čia nedelsiant reikėjo. Šiuo metu Mažajame Telšių turgelyje gausu plastiku apkabinėtų neaiškios formos ir spalvos palapinių, kuriose turgaus dieną garsiai skamba rusiškos „čestuškės“. Visa tai niekaip – nei estetika, nei savo išvaizda – nedera nei prie senamiesčio, nei prie miesto aplinkos. Prekiautojai savo prekes dėliojasi ant medinių prekystalių. Turgelis atrodo senas, niūrus ir gerokai paveiktas laiko. Jame gausu liūdno vaizdo statinių, kurie nepuošia miesto“, – apie esamą padėtį pačiame Telšių miesto centre esančiame Mažajame Telšių turgelyje kalbėjo architektas Algirdas Žebrauskas, kuris ir yra pagrindinis projektuotojas. Jo nuomone, senamiestyje turi veikti turgelis, kurio paskirtis prekiauti rankų darbo gaminiais, vaisiais, daržovėmis, medumi, uogomis – vietos gamintojų ir ūkininkų produkcija. Pasak architekto, čia, pačiame Žemaitijos sostinės centre, turėtų atgimti švarus, tvarkingas ir atnaujintas turgelis, kurio galėtų pavydėti visi aplinkiniai miestai. „Prekybai rūbais, miesto centras nelabai tinkama vieta“, – akcentavo pašnekovas.

Liūdno vaizdo statiniai nepuošia miesto

Kitoje gatvės pusėje

Architektas atviravo, jog naujasis turgaus projektas yra sukurtas pagal visus europietiškus standartus su gatvės apšvietimu, vandentiekiu, kanalizacija. Prekybininkai galės naudotis šiltu, švariu tualetu, nebereikės eiti į konteinerį. Prekybiniai stelažai sustatyti bus taip, kad susiformuotų natūrali užuovėja, kad lauko prekybininkų neperpūstų mūsų šaliai būdingi rudeniniai vėjai. Visa teritorija bus aptverta, o susitvarkiusi ir atsinaujinusi turgaus erdvė puikiai galės tapti naujuoju turizmo traukos centru, reprezentuoti Telšius, kaip Žemaitijos sostinę. Anot architekto, žemaičiams ambicijų netrūksta. Todėl atsinaujinęs Telšių mažasis turgelis rodys pavyzdį aplinkiniams miestams, kaip turgeliai turėtų būti tvarkomi. „Suprantu, kad žmonės, susikūrę sau darbo vietas domisi permainomis, jos kai kuriuos neramina. Jie turi suprasti, kad dabartinis turgelis nebus panaikintas – tik perkeltas į kitą gatvės pusę, atgims su nepalyginamai kokybiškesniu estetiniu ir architektūriniu sprendimu. Manau, kad mums pavyks sukurti vieną nuostabiausių vietų Telšiuose, būsime geresni net už garsųjį Vilniaus Tymo turgelį“, – sakė A. Žebrauskas.

Aplenkdavo žmonės

Maždaug prieš 30 metų Telšiai buvo niekam neįdomūs. Atvirai pasakius – tai buvo miestas, kurį norėjo aplenkti žmonės. O štai pažiūrėkite dabar – Telšiai yra vieta, verta pasididžiavimo, Žemaitijos sostinės vardo. Ir iš tiesų tie, kas lankėsi šiame mieste tik gerokai anksčiau, dabar gali nustebti – atsinaujinusi miesto architektūra, sutvarkyta Masčio ežero pakrantė, gausybė skulptūrų irvisos jos pasakoja Žemaitijos istoriją, kuri be galo iškalbinga. Telšių senamiestis – vienas iš nacionalinio lygmens senamiesčių, todėl jam skirimas ypatingas dėmesys. O pasakojimai, skulptūros, meno kūriniai daro jį gyvu“, – prisimena A. Žebrauskas. Turizmo specialistai pasakoja, jog Telšiai dažnai lyginami su Italijos sostine Roma. Ir ne veltui. Tam yra net kelios priežastys. Abu miestai stovi ant septynių kalvų. Tiek Roma, tiek Telšiai turi po amfiteatrą. Telšių amfiteatras pastatytas tuo metu, kai buvo tvarkoma Masčio ežero pakrantė. Čia dabar vyksta koncertai, kino vakarai, kiti renginiai. Roma turi savo simbolį vilkę, o žemaičiai turi savo mešką motiną. Badmečiu ši meška išgelbėjo, išmaitino ir vėliau kartu su savo meškiukais užaugino žemaičius. Visame mieste, kartais netikėčiausiose jo vietose, iš viso galima rasti 46 meškas. „Man teko tvarkyti Telšius, kitų miestų viešąsias erdves, manau, kad ir šiuo atveju Telšių mažajame turguje, išaugs nauja, patraukli viešoji erdvė, bus paliktas profesionalus pėdsakas“, – kalbėjo architektas.

Tvarkys telšiškiai

„Per ilgą laiką visuomenė pripranta net prie keisčiausių dalykų, netgi netvarkingi, apšepę turgaus statiniai tampa norma. Bet vietoje stovėti negalima. Kiekvienas miestas turi tvarkytis, žengti į priekį, tobulėti, rūpintis savo įvaizdžiu – kitu atveju jis taps nebeįdomus. Dažniausiai investuotojai atstovauja siaurus interesus, siekia naudos sau, o šiuo atveju taip nėra. Projekto užsakovai – „UAB S. Jurkus ir partneriai“, kurių iniciatyva bus tvarkoma ši ganėtinai apleista turgaus erdvė, patys yra telšiškiai. Tai nėra iš toli atvykę žmonės, kurie gyvena vien dėl pelno. Jie puikiai pažįsta turgaus prekiautojus, žino jų poreikius, turi norą tvarkyti savo miestą, atsižvelgiant į žmonių interesus, vertina mūsų kraštąjo ir žmones. Džiaugiuosi galėdamas su jais dirbti. Kiekvienas miestas tokių investuotojų laukia su didžiausiu džiaugsmu“, – neslėpė savo nuomonės apie pagrindinius investuotojus pašnekovas.

Dabartinė situacija - miesto skaudulys ir gėda

Gerose rankose

Pagrindinis architektas – Algirdas Žebrauskas turi sukaupęs daug projektavimo patirties.Tai yra profesorius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, apdovanotas Žemaičių šlovės žvaigžde ir Lietuvos architektų sąjungos Garbės ženklu už indėlį kuriant nacionalinę architektūrą. Vienas iš ryškiausių Telšių miesto labui dirbančių žmonių, kuris savo indėlį įdėjo beveik į kiekvieną šiandien Telšius garsinantį tiek architektūrinį, tiek meninį objektą. Jo dėka tvarkėsi ir kiti miestai. Sutvarkytas Tryškių miestelio centras, suprojektuota Signatarų alėja Palangoje, Laisvės aikštė Plungėje, Babrungo slėnis, atnaujinta Kretingos pagrindinė gatvė, įgyvendinta gausybė svarių projektų, antram gyvenimui prikeltos istorinės vietos, kaip antai Rainiai. „Svarbiausia apsibrėžti, ką norime sukurti. Kaip mes reprezentuosime savo senamiestį? Ar norime turėti palapinių miestelį, kuris daro gėdą miestui, ar du estetiškus, solidžius objektus? Dabartinio turgelio vietoje išaugs aukšto lygio restoranas su 15 rimtų darbo vietų, jis stovės patrauklioje erdvėje su puikiomis prieigomis, asfaltu. Pėstiesiems nereikės semti į batus žvyro. Bravoras ilgalaikėje perspektyvoje, kartu su atsinaujinusiu turgeliu, taps turistų traukos centru, dar viena reprezentacine vieta Telšių senamiestyje. Todėl manau, kad Telšiai gyvena šių laikų dvasia, juda į priekį, kuo ir džiaugiuosi“, – sakė A. Žebrauskas.

Tvarkyti teritoriją  tiesiog būtinaTvarkyti teritoriją  tiesiog būtinaTvarkyti teritoriją  tiesiog būtinaTvarkyti teritoriją  tiesiog būtinaTvarkyti teritoriją  tiesiog būtinaArchitekto A. Žebrausko vizualizacijaArchitekto A. Žebrausko vizualizacija

Dana Lukauskienė Žemaitija Telšiai Telšių mažasis turgelis Algirdas Žebrauskas bravoras Mastis „UAB S. Jurkus ir partneriai“.
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,825