Surask, pažink ir vertink: kūrybinės dirbtuvės Giliogirio kaime

Surask, pažink ir vertink:  kūrybinės dirbtuvės  Giliogirio  kaime

Draugijos  „Veikiam.Lt“ narė Virginija Laurinaitienė

Projektas „Mūsų kaimas – dalelė Lietuvos: surask, pažink ir vertink“. Rugsėjo 19 dieną . Giliogirio kaime vyko renginys – kūrybinės eko dirbtuvės. Tai yra Draugijos „Veikiam. Lt“ ir MAXIMA bendruomenėms projekto „Mūsų kaimas – dalelė Lietuvos: surask, pažink ir vertink“ iniciatyva, skirta pamąstyti apie saikingą vartojimą, antrinių žaliavų perdirbimo galimybes. Tai bene pirmas tokio pobūdžio renginys kaimelio istorijoje. Jo tikslas – įsitikinti, kad kūrybingumas teikia džiaugsmo, jis gali sutelkti bendriemsprasmingiems darbams, kuriaisir pats pasidžiaugi ir kitiems parodai.

Mūsų laikais visur vyksta daugybė pakitimų. Neišimtis ir kaimas. Jį labai keičia nepalanki demografinė situacija, jaunimo išvykimas ten, kur galima rasti įvairesnio ne žemės ūkio darbo,uždaromos mokyklos, kultūros centrų filialai, prastėja infrastruktūra, ekonomiškai nepasiteisina viešojo transporto maršrutai. Neplinta nuotolinio darbo formos, kurios padėtų išlaikyti kaime inteligentus, mėgstančius gamtą ir galinčius skatinti bendruomeniškumą, organizuoti turiningesnį laisvalaikį. Viešąjį gyvenimą pakeitė ir pandemija.Daug žmogui emocijų suteikia gamta, tačiau izoliuotumas nuo visos Lietuvos visuomeninio ir kultūrinio gyvenimodidina abejingumą viskam, kas vyksta už sodybos ribų, menkina žmogaus savivertę, kūrybingumą. Ir vis dėl to kaime yra iniciatyvių žmonių, kurie stengiasi kaimo gyvenimą išjudinti iš sąstingio. Antaiyra Rietavo savivaldybėje kaimelis Giliogiris, kuriame sąstingis toli pažengęs, tačiau pastaruoju laikužmones paveikė užrakinto kultūros centroir pagrindinės aikštės, kuriai reikia atnaujinimo vaizdas, atbudo išdidumas, noras pasirodyti, kad jie sugeba ir privalo rūpintis ir savo kaimu ir savo laisvalaikiu, ir mobilumu.

Nerimą keliantys pokyčiai.

Retai beatsidarančios kultūros namų durys, neaiškūs gaisrai, nepastebimai praeiančios šventės privertė šviesesnius kaimo žmones susimąstyti , kad gal gyvenimas teka ne taip, kaip turėtų. Dabar ieškoma tokių veiklos formų, kurios apimtų mažesnes žmonių, turinčių panašių interesų grupes, ir veikla vyktų didesnėje erdvėje, būtų diferencijuota. Labai tokiai veiklai tinka kūrybinės dirbtuvės. Ošiemet gražūs rudens orai kviečia susiburti ne uždaroje salėje, o lauke. Buvo kuriami krėslai iš naudotų padangų. Krėslų puošybai naudotos virvės, nebenaudojami rūbai. Krėslų paviršiai atrodo panašūs į mandalas, žadina vaizduotę. Virvių pynės atrodė lyg ir žydrų svajonių simbolis ar priminė ne be likimo sūkūrių besisukantį gyvenimo ratą. Darbai vyko pievelėje, erdviame Liepų gatvės sodybos kieme. Jaunimas užsiėmė kūryba, klausėsi, ką kalba vyresnieji, vyresni žmonės dalinosi prisiminimais. apie basakoję vaikystę, jaunystės laikų kaimą.

. Kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavo kaimo žmonės ir svečiai iš Klaipėdos: Žemaitijos Rašytojų bendrijos narė Rita Bijeikytė – Gatautė, Klaipėdos Vytautų klubo atstovai. Svečiai pažintį su Rietavo savivaldybe pradėjo nuoRietavo Oginskių Kultūros Istorijos Muziejaus  ekspozicijų, aplankė bažnyčią.Jiems labai patiko gaivus Giliogirio oras, peizažas. Svečiai ir kaimo gyventojai pasidalino atminimo dovanėlėmis. Buvo kalbama ir apie knygas,Vytautų klubo veiklą, organizacijos „Veikiam.lt“ planus bendradarbiauti su kaimo bendruomene, visuomenininkų galimybes padėti kaimui.

Rita Bijeikytė – Gatautė( Staršelskienė)rašo ne tik eilėraščius, bet ir inscenizacijas, dainas. Todėl ji „užvedė“lyriškų dainų apie Lietuvos kaimą, jo istorines dramas. Labai besižavinti istorinėmis knygomis, mėgstanti ir padainuoti viešnia Stasė Lukoševičienė pritarė poetei. Viskas vyko betarpiškai, nuoširdžiai, būta ekspromto. Atrodė tarsi didesnis šeimų susiėjimas. Pristatyta NVO koalicijų „Už šeimą ir vaikus“, kurios pirmininkė yra Rita Staršelskienė koncepcija.

Lietuviškokaimo vaišingumas poetų apdainuotas, rašytojų aprašytas. Ne išimtis ir Giliogiris.Kad kaimo vaišingumu svečiai nenusiviltų, rūpinosi Kristina Stončiutė. Ji svečius vaišino kopūstiene, virta pagal ypatingą jos šeimos receptą. Svečiai paragavo, ar skanios šių metų derliaus bulvės su lupyna, ar tokį pat, kaip jų kaimiškos jaunystės laikais šeimininkės spaudžia varškės sūrį.Ir kaimo gyvenimą pasirinkę klaipėdiečiai galėjo įsitikinti, kad Vytautų klubo lauktuvės - rūkytažuvis, kurią įteikė Vytautas Lupeika, kvepia sūriu jūros vėju.

Giliogirio kaimo šviesuolis,Vytautas Minelga,buvo pakviestas tapti nuotoliniu, virtualiu Klaipėdos Vytautų klubo nariu. Porenginio interneto socialiniuose tinkluose Rita Bijeikytė - Gatautė dalinosi įspūdžiais:

„Teigiamos emocijos žmogų prikelia, o neigiami išgyvenimai - lenkia prie žemės ir gniuždo. Giliogiryje vyko gražus bendravimas, lydimas dainų, poezijos, pasikeitimais dovanėlių atminčiai“

Kaimo gyventojai galėjo apžiūrėti motorolerius, kuriuos draugija „Veikiam lt“ Įsigijo su Maxima parama ir kuriuos ketinanaudoti kartu su Giliogirio kaimo bendruomene. Krėslai sudėti šalia kultūros centro, tikimasi, kad pasportavę moksleiviai turės, kur atsisėsti. Šalia kultūros namų – gėlių skvere pasodintos tulpės. Bendruomeninės iniciatyvos kaime nestovi vietoja, šalia kultūros centro jau auga pavėsinė, Giliogiriškiai buriasi bendroms veikloms.

Giliogirio kaimas Maxima - mes bendruomenė draugija „Veikiam.Lt“
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,825